Ateliér

originál Hořánek

Ateliér a dílny original HOŘÁNEK byl založen roku 1993. Avšak naše řemeslná tradice je mnohem starší a dědí se u nás z otce na syna. Léty prověřený postup výroby originálních krbových vložek a kamen, stejně jako dnes již unikátní způsob stavby plně funkčního otevřeného ohniště, uchováváme jako rodinné stříbro. Každou realizaci bereme jako osobní záležitost. I proto jsme vám při projektování, stavbě, ale i při pozdějším užívání vašeho krbu či kamen plně k dispozici se svými zkušenostmi a technickým zázemím. Své přesvědčení, že každému dílu věnujeme to nejlepší, stvrzujeme poskytováním celoživotní záruky.

O nás

Krby a kamna original HOŘÁNEK se rodí s citem pro oheň, stejně jako s úctou k člověku a místu, pro které byly vytvořeny. Právě proto vždy vznikají v úzké spolupráci s vámi. Jsme přesvědčeni, že pouze tak získáte krb nebo kamna, která vás nikdy neomrzí. Ať se rozhodnete pro otevřené či uzavřené ohniště, pro krb klasický, či stylově zapuštěný do zdi, ať zvolíte krb stojící v prostoru, originální designová kamna, nebo se zcela necháte unést svou vlastní fantazií, budete pro nás vy a váš dům tou nejcennější inspirací. Od počátečních skic až po první zažehnutí ohně.

Krby, kamna, ohniště a grily

Po dobu třiceti let se zabýváme realizací originálních krbů a kamen. Slovo originální v našem případě představuje individuální přístup k realizaci a zákazníkovi a to takovým způsobem, aby výsledek nejen zapadal do geometrie interiéru, ale nesl s sebou i přidanou výtvarnou hodnotu díla a sloužil po celý život. Obvykle vycházíme z návrhů architekta a snažíme se od začátku stavby koordinovat technické detaily, aby nedocházelo k chybám, které jsou velmi často i nevratné. 

Krby opatřené krbovou vložkou realizujeme jak s vložkami vyrobenými předními výrobci na trhu tak i s vložkami naší konstrukce, které se vyznačují důrazem na provedení pohledové části vložky, kvalitním zpracováním a především atypickými rozměry, které na trhu nejsou dostupné.

Otevřené krby mají vzácné kouzlo bezprostředního kontaktu s vámi. Jsme jedni z mála, kdo umí ohniště zhotovit a správně dimenzovat, aby spolehlivě fungovalo.

Grily, ohniště a udírny zhotovujeme přesně podle požadavků zákazníka s nejrůznější výbavou a vždy v mimořádném zpracování materiálů a v perfektní geometrii.

Zpracování kovů

Při všech našich realizacích je třeba zhotovit větší množství ocelových prvků s vysokým nárokem na přesnost a kvalitu zpracování. Dělení materiálů provádíme laserem a další tváření pomocí ohraňovacího lisu, stáčecích válců, soustruhu a frézky. Svařujeme pod ochrannou atmosférou metodami MIG MAG a TIG. Výsledný detail výrobku je závislý především na přesnosti a dalším obvykle ručním zpracování spojů a povrchů.

Naše výrobky se ne vždy týkají pouze krbů a kamen. Velmi často se při kontaktu se zákazníkem a architektem dostaneme do situace, kdy kromě krbu zhotovujeme další prvky pro interiér, nebo exteriér ve stejné úrovni zpracování.

Pracujeme s ocelí, nerezovou ocelí, mědí a mosazí.

Patinování a povrchové úpravy

Kromě standardního práškového lakování (komaxitu) do zvolené barvy dle vzorníku RAL často provádíme odlišné povrchové úpravy patinováním a brynýrováním.  Brynýrování (z něm. brünieren), nebo také černění je chemická úprava ocelových povrchů pro zlepšení vzhledu i odolnosti proti korozi. Mořením v kyselinách, v louhu, nebo roztavených solích vzniká tenká černá, hnědá nebo tmavomodrá vrstvička oxidu železnato-železitého. Brynýrování tedy není barvení předmětu lakem nebo barvou, nýbrž chemické pasivování jeho povrchu. Ochranná vrstvička oxidů je velmi tenká - řádově 1 µm. Přesto je poměrně odolná a dobře smáčivá pro olej, se kterým vytváří dobrou ochranu proti korozi. Podobné moření a patinování provádíme i na mosazných a měděných předmětech a prvcích interiéru.